SALEZJAŃSKIE CENTRUM MŁODZIEŻOWE

Mikołaj 2019

sw-mikolaj-z-miry

6 grudnia – ta data znana jest z prezentów, które rozdaje Św. Mikołaj – jubilat tego dnia. Ale czy na pewno go znamy?

Według wielu na świecie nazywany jest Santa Claus i przedstawiany w czerwonym stroju, z czerwoną czapką z pomponem. Ten brodaty mężczyzna (krasnal z Laponii z reniferami) tak naprawdę nie jest tym Mikołajem, którego w tym dniu wspominamy. Można by wręcz powiedzieć, że jest jego "podróbką" stworzoną przez koncern Coca-Coli.

Prawdziwym świętym Mikołajem jest Biskup Miry!!!

Ta niezbyt znana wśród ludzi miejscowość leży aktualnie na terenie Turcji. Jak podają najstarsze wzmianki o Mikołaju, wiadomo że pochodził z zamożnej rodziny. Mikołaj urodził się według legendy w 270 r. w Patarze.Natomiast zmarł 6 grudnia ok. 345 lub 352 roku po Chrystusie i dlatego w tym dniu obchodzimy jego wspomnienie. Zasłynął między innymi dzięki swojej chęci do pomocy biedniejszym i słabszym. Nie raz oddawał im majątek swojej rodziny. Nie podobało się to Rzymianom, którzy w tamtych czasach nienawidzili chrześcijan. Przez wiele lat nękali Mikołaja, ale pomimo to on ciągle działał i pomagał biedniejszym i słabszym. O działalności Mikołaja opowiada wiele legend na przykład legenda o trzech córkach. Nadszedł czas, w którym Rzymianie nie wytrzymali, złapali Biskupa Miry i zamknęli go w lochu na kilka lat. Wypuszczony został dopiero gdy na rzymskim tronie zasiadł nowy cesarz. W jego ślady poszło wiele ludzi.

Dlatego dzisiaj w SCM odbyło się o godz. 17.00 spotkanie ze Świętym Mikołajem. W dniu jego liturgicznego wspomnienia, dzięki wsparciu UM w Poznaniu, z  rąk św. Mikołaja dzieci i młodzież, uczęszczający do naszego Oratorium otrzymali "(nie)spodziewane prezenty". Okazało się, że Św. Mikołaj dobrze nas zna i wie o naszych dobrych i słabszych stronach, które ujawniają się w ciągu roku. Na szczęście w swojej dobroci nie przyniósł dla nikogo "rózgi" - nawet tym, którym się ona w jakimiś stopniu należała. Ponieważ wszyscy staramy się pracować nad sobą i stawać się lepszymi, to otrzymaliśmy od naszego Gościa prezenty, jako nagrodę i zachętę do dalszego wysiłku, by stawać się dobrymi chrześcijanami i uczciwymi ludźmi.

A oto najmłodsi uczestnicy spotkania ze św. Mikołajem: